Pro běhání není výmluva
Běh je jednou z nejpřirozenějších, nejzdravějších a nejpřínosnějších sportovních aktivit. Běhat může každý, komu to zdravotní stav dovolí. Je jedno, jestli je vám patnáct nebo padesát. Vyběhnout můžete kdykoliv a kamkoliv a nepotřebujete k tomu nic víc než pohodlné oblečení a obuv. Tak se přemluvte a vyběhněte s námi – ne až od příštího pondělí, ale už dneska.
Běhání prokazatelně zlepšuje imunitní systém, což vám teď na podzim přijde vhod. Také podporuje kardiovaskulární systém (posiluje srdce a snižuje klidový srdeční tep), pomůže vám vyčistit si hlavu a vyplavit endorfiny, tedy hormony štěstí. Pravidelná půlhodina běhu vám zlepší náladu, soustředění i spánek a budete se celkově cítit lépe. Běhání vám rovněž nastartuje metabolismus, spalování tuků a dokáže zlepšit zažívání, je tak ideálním pomocníkem při hubnutí, protože se jedná o energeticky náročný sport. Navíc při něm zapojíte (a posílíte) téměř všechny svalové skupiny v těle.
Začínáte s běháním? Vyvarujte se nejčastějších chyb
Začátečníci se mnohdy snaží uběhnout hned co nejvíce kilometrů, a to ve vysokém tempu. Nechodí běhat pravidelně, ale jen nárazově. Nehlídají si tepovou frekvenci, což je právě při hubnutí a běžeckých začátcích klíčové. To vše jsou nejlepší způsoby, jak se co nejrychleji vrátit na gauč s řadou výmluv. Aby běhání splnilo vaše představy, přistupujte k němu rozumně. Známkou hubnutí při běhání není propocené tričko či to, že nemůžete popadnout dech. Pokud se totiž příliš zadýcháváte a jedete na tzv. kyslíkový dluh, kila nemizí. Zpočátku si dávejte menší cíle – třeba tři kilometry. Střídejte běh s chůzí (takzvaný indiánský běh) a hlídejte si svoji tepovou frekvenci tak, abyste byli schopni říct souvislou větu. Postupně si svou běžeckou nálož zvyšujte – přidávejte kilometry i tempo. Zapojte do svého tréninku i schody, měňte také povrchy (neběhejte pouze po asfaltu), ať nepřetěžujete kolena.
Jak se motivovat?
Pokud vám k běhu chybí motivace, vezměte si do sluchátek oblíbenou hudbu nebo vyběhněte ve dvou. Motivací mohou být i sportovní hodinky (sporttester), které budou počítat vaše kilometry či vyhodnocovat vámi nastavené cíle. Jednou z nejlepších motivací je pak příprava na běžecký závod. Až zvládnete zaběhnout svoji první pětku (anebo desítku), posune vás to zase o kousek dál…